Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vývoj a základní členění populární hudby

Vývoj a základní členění populární hudby

Kategorie: Hudba moderní

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Pedagogická fakulta, Ústí nad Labem

Charakteristika: Tato práce podrobně charakterizuje jednotlivé popové proudy, věnuje se jejich podruhům a vyjmenovává jejich zástupce. Velmi citlivě zachycuje hudební i tématické proměny jednotlivých žánrů, jako odraz na společenskou situaci. Věnuje se převážně zahraniční tvorbě, ale uvádí také české interprety a autory.

Obsah

1.
Country
1.1
Bluegrass
2.
Folk
3.
Blues
3.1
Klasické blues
3.2
Boogie Woogie
3.3
Gospel
3.4
Soul
4.
Jazz
4.1
Ragtime
4.2
Tradiční jazz
4.3
Swing
4.4
Bop
4.5
Cool
4.6
Hard Bop
4.7
Free jazz
4.8
Rock jazz
4.9
Dnes jazz
5.
Rock
5.1
Rock and roll
5.2
Big beat
5.3
Underground
5.4
Punk rock
5.5
Heavy metal
6.
70. a 80. léta v české populární hudbě
7.
Techno

Úryvek

“COUNTRY

Barvité balady o mnoha slokách. V roce 1922 bylo v Americe 510 rozhlasových stanic, které sloužily především k reklamě a k hudbě. Hrály se venkovské lidovky a country. Pro další vývoj populární hudby měli větší význam dva interpreti, nešlo o jednotlivce, ale o seskupení, které bylo pro původní lidovou hudbu zvláště příznačné.
Rodina Carterova
Alvin Carter – basista, jeho žena Sara – zpěvačka, banjo, kytara a autoharfa, švagrová Maybelle. Nahráli přes 250 snímků, které jsou nejdokonalejší ukázkou autentického lidového muzicírování, jaké stálo u kolébky countryové hudby – repertoárem, způsobem zpěvu i instrumentálním doprovodem.
Jimmie Rodgers (1897-1933)
Do nahrávacího studia se poprvé dostal v roce 1927 s vlastním stylem, který kombinoval tradiční bílou lidovku s černošském blues a navíc k tomu přidal osobitou verzi jódlování. Za 6 let nahrál celkem 111 snímků. Koncem dubna 1933 se vydal naposledy nahrávat, dva dny po natočení všech 12-ti písniček zemřel. Ve světové populární hudbě je málo osobností, které by za tak krátkou dobu tak mohutně zapůsobily na celé generace následovníků. Rodgers se stal ideálem a vzorem téměř pro všechny, kteří v dalších 20-ti letech v countryové hudbě něco znamenali.

Podoba americké venkovské hudby se měnila. V orchestru začalo klinkat osobité honky-tonkové piano, a kytara – zejména steel-kytara zvukem připomínající havajskou kytaru – už se občas zapojila na elektřinu. Místo brzdařů, zpívajících o velmi reálných životních situacích, se vynořili noví romantičtí hrdinové – kovbojové, čím dále tím výrazněji pozlacení hollywoodským pozlátkem. V té době se také pro hudbu, označovanou dosud nejčastěji termínem hillbilly (asi: křupan z Horákova) postupně vžilo dnešní označení country-and-western (hudba venkova a Západu). Tahle atmosféra formovala nové hvězdy countryové hudby, pozoruhodné však bylo, že její interpreti stále ještě přicházeli z venkovského prostředí jako odchovanci původních tradic.
Bob Wills (1905-1975)
Poprvé hrál na veřejnosti na housle jako desetiletý. Za své více než padesátileté kariéry doplnil v souboru housle, kytary a banja i jazzovými nástroji a z kombinace venkovské lidovky, černošského muzicírování a dixielandu vytvořil taneční styl, kterému se začalo říkat západní swing.

Tempo hollywoodského průmyslu trochu přibrzdila válka. Countryová hudba dostala daleko širší uplatnění na rozhlasových vlnách. Písničky venkovských skladatelů začaly již za války a ihned po ní pronikat i do repertoáru osvědčených představitelů hlavního písničkového proudu. Přímo v lůně venkovské hudby se objevili interpreti, kteří se neváhali přizpůsobovat neblýskanému popu hlavního proudu.
Roy Acuff (1903)
Stal se jedním ze symbolů válečné Ameriky. Byl zastáncem tradic, svým horalským hlasem a repertoárem, v němž k nejúspěšnějším patřily písničky o železnicích, byl symbolem solidních a stabilních hodnot minulosti. Roku 1943 se spojil se skladatelem Fredem Rosem a společně založili hudební nakladatelství Acuff-Rose, které se stalo členem BMI. Byl to jeden z důsledků vývoje, který měl vytvořit v Nashville významné středisko hudebnímu průmyslu – a tím i podstatně proměnit podobu někdejší venkovské hudby.

Horalské a železničářské písničky mizely z repertoáru, spolu s nimi však odcházela i kovbojská romantika. Náměty textů se stále více soustřeďovaly na citový život jednotlivce, na lásku a veškeré trable s ní spojené, včetně nevěry, manželských problémů a rozvodů. Zobrazovaly svět a morálku, která byla daleko za hranicemi chápání někdejších horalských bardů. Hovořily o ní někdy sentimentálně kalendářovým způsobem, jindy s nevzrušující rutinou zkušených veršotepců, kteří dobře vědí, co se nosí a žádá. A přece tu byli písničkáři i zpěváci, kteří tomuhle konvenčnímu komentáři ke každodennímu lidskému pachtění dovedli dát charakter něčeho, co dokázalo posluchače chytit a podmanit.
Hank Williams (1923-1953)
Zpíval téměř výhradně vlastní písničky. Jejich verše jsou neumělé a melodie nepříliš původní, hlas rozhodně nevyhovuje představě koncertního zpěvu. Kritikové, folkloristé i pěvečtí pedagogové se pokoušeli vysvětlit důvody jeho úspěchu. Všichni shodně přišli jen na jedno: zpíval o tom, co dobře znal, a tak, že mu to každý musel uvěřit. „Člověk se musí pořádně načuchat oslího hnoje, než dokáže zpívat jako horák ze zapadákova,“ shrnul to sám Williams.
Michal Tučný (1947-1995)
Jedna z legend české country music (často byl označován za jejího krále). Poslední kovboj, Báječná ženská, Chtěl bych být medvídkem, Felleena, Blízko Littele Big Hornu, Pověste ho vejš, Snídaně v trávě…..To je jen několik z mnoha písniček, které nazpíval jediný muž v zemích Koruny České s právem nosit šerifskou hvězdu, muž se srdcem kovboje, skvělý člověk a výborný zpěvák - poslední kovboj Michal Tučný."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera13080
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse