Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Xenofón: Vzpomínky na Sókrata

Xenofón: Vzpomínky na Sókrata

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje rozbor díla Vzpomínky na Sókrata. Každá z kapitol je popsána a analyzována. V závěru je uveden názor autora seminární práce na knihu. Jsou zde rovněž připojeny úryvky myšlenek, které autora práce zaujaly, a které jsou jím okomentovány.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vzpomínky na Sókrata
2.1.
Kniha I
2.2.
Kniha II
2.3.
Kniha III
2.4.
Kniha IV
2.5.
Hostina
2.6.
Sókratova obhajoba
2.7.
O hospodaření
2.8.
Hierón neboli kniha o tyranidě
2.9.
Agésiláos
3.
Závěr
3.1.
Xenofón říká
3.2.
Sókrates kdesi řekl

Úryvek

"1.8 Hierón neboli kniha o tyranidě
Tato kapitola je celá rozhovorem mezi básníkem Simónidém a tyranem Hierónem, kdy tito dva rozmlouvají jaký je rozdíl mezi životem vládce a prostým občanem. Hierón nejdříve říká, že vládci mají mnohem méně radostí než obyčejní lidé žijící ve skromných poměrech, a trápení mají mnohem víc a mnohem těžší. Tento svůj názor objasňuje různých na příkladech jako např. cestování, chválení, přátelství, důvěra atd.. Simónidés naproti tomu Hierónovi radí jak si zpříjemnit život vládce a to tak aby nepříjemné povinnosti přenechal jiným a dělal jen to, co mu může přinést oblibu. Jako příklad mu uvádí trest a pochvala, vysvětlení lidem, že žoldnéři mohou být prospěšné i jim, tím, že budou udržovat pořádek ve městě, soupeření s jinými vládci měst a ne s občany vlastního města.

1.9 Agésiláos
Tato kapitola je poslední v Xenofónově díle Vzpomínky na Sókrata. Je to chvalořeč na Agésiláose, spartského krále, který byl přítelem Xenofóna.
V první části kapitoly popisuje Xenofón Agésiláosovo vojenské tažení proti Peršanům v Asii, které bylo úspěšné, kdy si zde podrobil mnoho měst a dokázal usmířit řecké obce v Malé Asii. Chválí zde jeho vojenskou taktiku, rozumnost, zkušenost a rozvážnost, laskavost a mírnost a v neposlední řadě jeho vlastenectví, které prokázal tím, že ačkoliv jeho sláva a moc rostla, mohl užívat podle své vůle mnoha výhod, jak dostal rozkaz od domácích úřadů, aby přišel vlasti na pomoc, poslechl a ihned se vrátil a bojoval proti nepřátelům, kteří napadli Spartu.
Ve druhé části kapitoly Xenófón se pokouší ukázat dokonalost duše Agésiláose. Agésiláos byl tak bohabojný, že, i nepřátelé považovali jeho přísahy a závazky za spolehlivější než přátelství vlastních lidí. Ve finančních věcech byl pocitvý, přátelský, v životě skromný.

2. Závěr
Dle mého názoru, by si tuto knihu měl každý ve svém vlastním zájmu přečíst. Je zde mnoho užitečného co může člověku do života přinést. Některé Sókratovi názory jak je popisuje Xenofón by se dali interpretovat i dnes, např. o tom jak vést stát, o vztahu syna a matky, o přátelství a další. Tím by se dalo také říci, že jeho některé názory byly nadčasové. Zejména s jeho názory v kapitole Kniha III se ztotožňuji.
Z této knihy mne zaujali především dvě myšlenky.

2.1 Xenofón říká
„(…) Já se však domnívám, že lidé, kteří mají dost rozumu a považují se za schopné dávat svým spoluobčanům užitečné rady, se nikterak nestanou násilnickými, protože vědí, že z násilí vyrůstá nepřátelství a nebezpečí, přesvědčováním že se však dojde ke stejným výsledkům bez nebezpečí a po dobrém. Ti, na něž se působilo násilím, to považují za omezování osobní svobody, a to v nich vzbuzuje nenávist, ti, kteří byli získáni přesvědčováním, jsou tím, polichoceni jako nějakým darem a vyvolává to v nich lásku. Nesahají tedy k násilí lidé rozvážní, nýbrž jen takoví, kteří mají hrubou sílu, ale ne rozum (…)“ .

Myslím, že tím chtěl Xenofón říci asi to, že „násilím nic nezískáš“, umění přesvědčit je ta správná cesta. Kdyby se tímto lidé řídili, nebyly by války, rozbroje, hladomory, apod. Dnes ale, kdy společnost žije více dle ekonomickým zásad než intelektuálních je toto dle mého názoru spíše lehkou utopií.

Druhá myšlenka, která mě z tohoto díla zaujala je myšlenka, která je také dnes aktuální.

2.2 Sókrates kdesi řekl
„(…) řekl kdesi Sókratés, že se mu zdá podivné, jestliže ten, kdo se stal pasákem dobytka a zavinil, že se jeho stádo zmenšilo a zhoršilo, nepřipustí, že je špatný pasák. A ještě podivnější je, jestliže někdo převzal řízení obce a zavinil, že ubylo občanů a stav zbylých se zhoršil, že se nestydí a nepřizná, že je špatným státníkem (…)“

Tento názor naprosto se Sókratem sdílím. Mám na mysli naší současnou politickou scénu, kde dle mého názoru jde především o to „co nejvíce a nejrychleji nahrabat a pak odejít v tichosti pryč“ než o to správně, čestně a s čistým svědomím vést náš stát."

Poznámka

Vzpomínky na Sókrata a jiné spisy / [autor:] Xenofón ; z řec. originálů přel., pozn., seznamem vl. jmen a ediční pozn. opatřil Václav Bahník ; Ludvík Svoboda: Xenofón - život a dílo, předml.. -- Ve Svobodě 1. vyd.. -- Praha : Svoboda, 1972. -- 450 s.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15201
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse