Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Žít na dluh - ano či ne? - esej

Žít na dluh - ano či ne? - esej

Kategorie: Banky, Finanční - ostatní

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce obsahuje esej zabývající se problematikou půjček. Zamýšlí se nad dostupností úvěrů, a rostoucím zadlužením domácností. Zmiňuje důvody, proč si lidé peníze půjčují, i jak řeší případný finanční úpadek.

Obsah

1.
Úvod
2.
Názor českých domácností
3.
Druhy úvěrů
4.
Dostupnost úvěrů
5.
Problematika splácení úvěrů
5.1.
Registr dlužníků
6.
Jak a proč si tedy půjčovat?
7.
Co říci závěrem?

Úryvek

"Už při založení studentského účtu, na který ještě nepřišly žádné peníze, můžete získat pěkných pár tisíc. Že to není možné? Je, a zpočátku to opravdu nestojí víc než jeden podpis.Tak například v den, kdy si založíte konto, získáte jako student možnost vybrat až 20 tisíc korun. Studentík,který ještě včera počítal drobné a rozmýšlel si, zda si koupí hamburgra, nebo radši skripta, si najednou může jít třeba pro vysněný notebook. Je to jednoduché. Banka požaduje pouze potvrzení o studiu. Na to, že budou muset peníze také splatit, často mladí ani nepomyslí. Prostě jim v tu chvíli stačí, že se budou moci vyrovnat svým majetnějším spolužákům. Finanční svoboda a nástrahy velkého města. To všechno je velký šok, který zamává i s inteligentním a rozumným mladým člověkem.Že se dá žít i na dluh, je kolikrát ani ve snu ne napadne. Bankéři volají skoro každý týden, že mají připravenou kreditní kartu nebo ji rovnou pošlou. Většina nezkušených studentů podlehne a aktivuje ji. Často se pak bych se dostanou do potíží se splácením a .
Naprosto bez příjmů můžete najednou přijít i ke sto tisícům. Stačí si založit více účtů v různých bankách, využít nabízených kontokorentů, k tomu si přibrat pár kreditních karet, a je to. A pak stačí, když se vám nepovede sehnat brigádu, rodiče a kamarádi už půjčit nechtějí... Jednoho dne dostanete obálku s exekučním příkazem. Banky se totiž o své peníze rozhodně připravit nedají. Pošlou upomínku, a pokud nezaplatíte, nechají vám obstavit majetek.
Jak a proč si tedy půjčovat? Pro větší názornost si úvěry rozdělíme na dva druhy.Na „zdravé“ a „nezdravé“.Rozdíl mezi zdravými a nezdravými úvěry je následující. Pokud si půjčíte na dům a dostanete se do finančních potíží, můžete dům prodat a máte opět čistý stůl, případně vám i něco zbude.Hypotéka je tedy zdravý úvěr.Ale pokud si koupíte za 60 tisíc korun domácí kino s půjčkou se splatností na 5 let, budete z něj za rok mít splacenou pětinu, a přitom v bazaru nebo při exekuci dostanete sotva 10 tisíc.Úvěr na okamžitou spotřebu je tedy nezdravý.
Navíc jen málokdo si dokáže spočítat, co konkrétně se za úvěrovou nabídkou skrývá. Vezměme v úvahu příklad úvěru na 20 tis. Kč se splátkou „jen pětistovky“ měsíčně. Pokud pět let, měsíc co měsíc splácíte pětistovku, vyšplhá se zaplacená částka na 30 tisíc korun: splátková společnost tedy dostane k půjčeným penězům ještě polovinu částky navíc.
Ani nízký úrok nemusí být vždy vypovídající. Jestliže například podepíšete smlouvu, ve které je uveden poplatek za zpracování úvěru, můžete být při hrazení splátek nepříjemně překvapeni.Zjistíte totiž, že poplatek za zpracování úvěru v řádu několika set korun není jednorázový, ale platí se každý měsíc trvání úvěru.Přitom uzavření smlouvy byl úkon, který trval jen několik minut.“
Co říci závěrem?
Vyplatí se tedy zadlužovat se? Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Lze získat kreditní kartu za pouhých 200 Kč ročně, neplatit žádné poplatky za vedení úvěrového účtu, a pokud budete splácet včas celý úvěr, nezaplatíte nic ani na úrocích. Ovšem je zde nebezpečí, s nímž banky zjevně počítají. Jakmile si zvyknete žít na úvěr, zjistíte, že ho nemusíte ani celý splácet. A v tom okamžiku přichází řada na banku, aby si přišla na své.
Naši dědečkové a babičky spořili, místo aby žili na úvěr, a o úspory nejednou přišli. Celosvětový trend udávaný Spojenými státy říká: žijte nyní, plaťte později. Ale co když později nebudu moci úvěr splácet?... "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14862
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse