Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Aféra Watergate

Aféra Watergate


Kategorie: Historie, Politologie, Žurnalistika a mediální vědy

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce podrobně zkoumá pozadí aféry, jež stála za politickým pádem amerického prezidenta Richarda Nixona. Popisuje chronologický průběh všech událostí od vloupání až po omilostnění Richarda Nixona. Věnuje se dopadu na Nixonovu politickou kariéru, i na důvěryhodnost ve vládu USA. V textu je kladen důraz na to, jakou roli sehrály v dění práce jednotlivých reportérů, práce se zdroji a důvěrnými informacemi, včetně postoje šéfredaktorky listu The Washington Post.

Obsah

1.
Úvod
2.
Začátek Nixonova konce. Zdroje informací
3.
Vyšetřování aféry
4.
„Velká milost“ a přímé důsledky aféry
5.
Závěr
6.
Seznam použité literatury

Úryvek

„ 17. června 1972 se pět mužů z Výboru pro znovuzvolení prezidenta (CREEP, Committee for the Reelection of the President; vedoucí pozici zastával Jeb Stuart Magruder) vloupalo do sídla Demokratické strany ve Washingtonu s úmyslem nainstalovat odposlouchávací zařízení a nalézt tak důkazy o nelegálním financování této strany. Byli elegantně oblečení, na rukou měli gumové rukavice a v kapsách moderní kameru a odposlouchávací zařízení. Jeden z nich měl u sebe i adresu a telefonní číslo E. Howarda Hunta, zaměstnance Bílého domu a dřívějšího člena CIA. Ten byl mimo jiné zapleten do vyšetřování případu nařčení prezidenta Kennedyho z podílu na atentátu na prezidenta Jižního Vietnamu Ngo Dinh Diema. Pro to byl nucen zfalšovat některé vládní dokumenty.
Prezident Nixon na tiskové konferenci 22. června zhodnotil incident jako nepovedené vloupání pátého řádu, s nímž jeho štáb, natož on sám, nemá nic společného. Současně ale dal pokyn svému právnímu poradci Johnu Deanovi, aby se pletl do vyšetřování, které měla v referátu federální služba FBI.
Předseda Demokratické strany Lawrence O'Brien a jeho právník J. Califano CREEP okamžitě zažalovali a požadovali náhradu škody ve výši jednoho miliónu dolarů. Tím se dalo do pohybu soudní vyšetřování, paralelně sledované a doplňované pátráním reportérů.
Bílý dům zmobilizoval veškeré své síly, aby aféru udržel v tichosti alespoň do listopadu 1972, kdy se konaly prezidentské volby. Nakonec se to podařilo - Richard Nixon byl znovu zvolen prezidentem USA, když porazil kandidáta Demokratické strany George S. McGoverna. Pro Nixona tehdy hlasovala naprostá většina Američanů.
Nixon byl tedy zvolen znovu i přesto, že novináři aféru na veřejnosti propírali celé dlouhé týdny. Postupně vycházela na povrch nová a nová kompromitující fakta, která se sice Nixonovi vyhýbala, ale týkala se jeho blízkých spolupracovníků. Nixon neustále bránil FBI ve vyšetřování informací o tajném fondu, který měl sloužit k vyplacení pětice lupičů a byl jediným pojítkem s Bílým domem. Odmítal spolupracovat, odvolávaje se na právo výkonné moci neposkytnout informace týkající se Kongresu. Tato rozepře byla dovedena až k federálnímu soudu, který rozhodl, že tohoto práva se prezident může domáhat pouze v případě, kdy by zveřejněné informace kompromitovaly národní bezpečnost. V této situaci se však prezident pouze snažil zatajit své chyby.
Vše, co bylo pro Nixona nebezpečné, začalo vlastně až po jeho znovuzvolení - soud s lupiči z Watergate a vyšetřování senátní komise pod vedením Samuela J. Ervina. Dění kolem vznikající aféry pravidelně komentoval tisk. Například vydání The Washington Post z 10. října obsahovalo zprávu pod titulkem „Zjištění FBI, že Nixonovi pobočníci sabotovali Demokraty.“ Bílý dům vydal prohlášení, odsuzující takový druh novinařiny jako podstatně nepřesný hearsay (do češtiny bývá překládán jako „cosi z doslechu“). Výraz hearsay byl pak hodně opakován, s nelichotivých diagnostickým dovětkem shabby journalism („pokleslá žurnalistika“). “

Poznámka

Práce kompilačního charakteru. Některé pasáže jsou bez citace převzaty z http://www.louc.cz/pril01/p45water.html a http://extra.cz/2005/05/odhalena-identita-slavnho-zdroje-deep.html.
Obsahuje tabulku a fotografie. Čistý text dosahuje cca 6 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18888
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse