Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Elektronická komunikace

Elektronická komunikace

Kategorie: Komunikace, Internet

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: B.I.B.S., a.s., Brno

Charakteristika: Práce se věnuje elektronické komunikaci z pohledu běžného uživatele. Zaměřuje se především na textovou a hlasovou komunikaci, které jsou v současné době nejrozšířenější. Stručně se zabývá historií a popisem jednotlivých služeb, jejich využitím, přednostmi či nedostatky a také možným budoucím vývojem.

Obsah

1.
Úvod
2.
Elektronická komunikace a její možnost
3.
Textová komunikace
3.1
Elektronická pošta
3.2
IRC
3.3
SILC
3.4
ICQ
3.5
MSN Messenger
3.6
Jabber
3.7
Méně rozšířené služby
3.8
Víceprotokolový klient
4.
Audiovizuální komunikace
4.1
Co je to VoIP
4.2
Výhody VoIP
4.3
Nevýhody VoIP
4.4
Video přenosy
5.
Předpokládaný vývoj v el. komunikaci
6.
Závěr
7.
Seznam použitých zdrojů

Úryvek

"3.4. ICQ
Program ICQ (z anglického I seek you, neboli česky „Hledám Tě“) je software pro Instant Messaging (zkráceně IM) vyvinutý firmou Mirabilis v roce 1996. Současným vlastníkem je americká firma AOL, která ICQ odkoupila v roce 1998 za částku přesahující 400 milionů dolarů.
Program nabízí funkce jako posílání zpráv, offline posílání zpráv, textové konference s více uživateli, odesílání SMS zpráv, posílání pohlednic, velmi populární multiplayerové hry (pro dva hráče) a hledání uživatelů podle kritérií (věk, přezdívka, jméno, země, mluveného jazyku, atd.).
Pro připojení se do sítě ICQ, potřebujete mít nainstalovaný některý z programů, podporující tento protokol. Je možné použít buď oficiálního klienta ICQ popř. některou z jeho věrných kopií (QIP, Miranda, Trillian a další). Dále musíte mít číslo pro přihlášení se do systému, tzv. UIN (z anglického Unified Identification Number) a heslo. Ty získáte jednoduchou registrací buď na oficiálních stránkách aplikace nebo registrací přes klienta ICQ. Získané číslo UIN je pouze vaše, je unikátní a slouží k identifikaci uživatele v síti. Pokud chcete komunikovat s jiným uživatelem ICQ, musíte znát jeho UIN.
Celosvětově si tento program dokázal získat přibližně 30 milionů uživatelů. K tak vysokému číslu jistě přispěl fakt, že celé ICQ je zdarma, není nutné platit za software, registraci ani za samotné užívání programu. Respektive to byla jedna z podmínek firmy Mirabilis při prodeji ICQ americkému AOL. To, že je ICQ kompletně zdarma je ale vykoupeno tím, že se všudypřítomně objevují reklamy a čas od času je uživatel vyrušen reklamním bannerem.

3.5. MSN Messenger
MSN Messenger neboli Microsoft Network Messenger (zkráceně MSNM), jak již název napovídá, pochází z dílny Microsoftu a na svět přišel v roce 1999. Od té doby ho používá přes 40 milionů aktivních uživatelů. A jedná se o druhý nejrozšířenější Instant Messenger. Je to dané také tím, že Microsoft jej distribuuje společně se svým operačním systémem Windows. Co se týká funkčnosti samotného programu, pracuje na velmi podobné úrovni jako ICQ. Jediný a podstatný rozdíl najdeme v doručování zpráv uživatelům, kteří nejsou připojeni k sítí, tzv. jsou offline. V síti ICQ se Vám zpráva doručí, jakmile se připojíte k sítí. V MSN je nutné být v online řežimu, aby byla zpráva doručena.
Pro přihlášení se (resp. registraci) do sítě MSN Messengeru vám postačí vlastnit emailovou adresu a zadat heslo. Žádné další údaje ani nastavení není třeba vyplňovat. Ihned po přihlášení je možné komunikovat, posílat soubory, uskutečnit hlasový či video hovor.
Velké oblibě MSN Messengeru se dostalo ve větších firmách s více počitači, kterým nabízí možnost vytvoření vlastního serveru pro komunikaci. To se hodí např. při výpadku hlavního serveru a firma není tak na nikom závislá.
Další skvělou funkcí MSN Messengeru je tzv. vzdálená pomoc. Pokud si nevíte s něčím rady, může váš kolega, kamarád, jednoduše kdokoliv se stejným programem s Vaším povolením spravovat váš počítač, jako by u něj právě seděl.
Další výhoda MSNM oproti konkurenčním řešením je, že vám nikdo nenutí žádné reklamy a neobtěžují vás reklamní bannery.
K nevýhodám můžeme zmínit vyšší hardwarové nároky, horší kvalitu přenosů a kompatibilitu, která je omezena pouze na počítače s operačním systémem Windows nebo Mac.

3.6. Jabber
Jabber se staví k současné situaci na trhu s komunikátory odlišným způsobem. Snaží se odbourat hranice, jež vznikly konkurencí na trhu a nabídnout uživateli plnou kompatibilitu s ostatními programy. Při používání ICQ či Messengeru nemáte možnost tyto dva programy kombinovat a psát z jednoho na druhý, Jabber je však otevřený program a tuto funkci nabízí. Je to dané také tím, že nepatří žádné ze společností. V České republice se však zatím nijak zásadně nerozšířil."

Poznámka

The Nottingham Trent University, B.I.B.S., a.s. Brno, BA (Hons) in Business Management, Písemná práce k modulu Informační technologie.
Práce obsahuje několik obrázků. Rozsah čistého textu je cca 9 stran.Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20386
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse