Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Jan Vymětal: Psychoterapie, Garry Prouty a kol.: Preterapie

Jan Vymětal: Psychoterapie, Garry Prouty a kol.: Preterapie

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta, Hradec Králové

Charakteristika: Práce krátce představuje dvě knihy. První je Psychoterapie od Jana Vymětala, druhou Preterapie, jejímiž autory jsou Garry Prouty, Dion Van Werde a Marlis Portner. U obou děl uvádí stěžejní myšlenky, velmi stručně shrnuje jejich obsah a v závěru poskytuje vlastní názor autorky na obě knihy.

Obsah

1.
Psychoterapie
1.1.
Definice
1.2.
Představitelé
1.3.
Psychoterapie u dětí a mládeže
1.4.
Klíčové momenty ve vývoji lidského jedince
1.5.
Kresby
1.6.
Léčebné metody
1.7.
Proces změny osobnosti
1.8.
Celkové zhodnocení
2.
Preterapie
2.1.
První část knihy
2.2.
Princip zrcadlení
2.3.
Vlastní názor
3.
Použitá literatura

Úryvek

"V úvodní části mé zápočtové práce představuji knihu Preterapie, kterou jsem si vybrala ke zpracování a jejíž autoři jsou Garry Prouty, Dion Van Werde a Marlis Portner. Toto dílo se zabývá myšlenkou navázání a udržení kontaktu s obtížně komunikujícími klienty. Pro pochopení této problematiky jsem se rozhodla nejprve prostudovat psychoterapii jako takovou.
Z toho důvodu jsem si vyhledala knihu Psychoterapie, kterou napsal Jan Vymětal, a vydalo nakladatelství Horizont. Bohužel z důvodu, že o téma psychoterapie je velký zájem, zbyl na mě v knihovně už jen výtisk z roku 1989, a tedy přiznávám, že mě kniha jako samotná nezaujala především z důvodu, jakým stylem byla psaná. Z mého pohledu všeobecné nic neříkající definice sotva laikovi dokážou vysvětlit problematiku tématu. Hned v úvodní části jsem nalezla vysvětlení pojmu psychoterapie, která toho byla důkazem. Opírala se o fakta typu: psychoterapie vznikla jako léčebná metoda a vyvinula se v interdisciplinární obor, který je součástí integrální antropologie. Terapeut zde byl vystihován jako bytost, která je v předstihu svou odbornou erudicí a pacient svou specifickou zkušeností.
Následující kapitola popisovala vznikání oboru psychoterapie, používané postupy a jednotlivé představitelé působící v této oblasti. Mezi nejznámější patřil Freuda jeho teorie psychoanalýzy a následoval P.M.Janet, který jako první vymezuje psychoterapii jako léčení psychologickým působením. V následující části se autor zabýval psychoterapií u dětí a mládeže, kde popisuje především jak působit na jednotlivé věkové skupiny dětí, mladistvých, dospělých jak je rozlišit a pomocí jakých terapeutických postupů s nimi komunikovat. Jedná se například o terapie hrou, relaxační metody, psychodrama a další. Tato část knihy se mi velmi líbila především z důvodu, že jsem díky ní získala přehled o podstatě psychoterapie a zjistila jsem, kdy a jakým způsobem může být nápomocná.
Jako zajímavou označuji také kapitolu – Klíčové momenty ve vývoji lidského jedince, částečně objasňovala okolnosti vedoucí k psychickému selhávání. Nadchla mě zde myšlenka, že dítě po narození není pouhá tabula rasa, ale že se jedná se soubor genů ovlivněný psychologickým vývojem v průběhu těhotenství. Mile mě překvapilo, že kniha z roku 1989 obsahuje takovéto myšlenky. Dále se dílo zabývá psychologickým vývojem jedince a tak jak je to ve většině ostatních učebnic. Přesto mě v tomto oddíle překvapilo několik informací, které pro mě byly nové a příjemně mě obohatily. Jako příklad uvádím myšlenku o bezdětném manželství, které se odvíjí směrem k tvořivosti a to především z důvodu, že se jedinci snažím realizovat a zanechat po sobě stopu. Co mě ale opravdu nadchlo, byla praktická část knihy, která prostřednictvím maleb vysvětlovala jednotlivé psychoterapeutické poznatky o pacientovi. Důraz zde byl kladen především na způsob jak s jedincem komunikovat a jak mu dokázat nabídnout a poskytnout pomoc. Netušila jsem, kolik poznatků se dá objevit z jednoho obrazu. Například mě zaujal obraz, který namaloval jeden pacient. Byla na něm zobrazena hlava robota, která z pohledu psychoterapeuta vyjadřovala především pacientův vlastní pocit úzkosti a odosobnění od všeho živého. I upozornění na další symboly se mi zdály zajímavé. Například, když pacienti malují obrazy, kde jsou znázorněny oči, jedná se zpravidla o jedince trpící zvýšenou podezřívavostí a vztahovačností.
Ve výše zmiňované knize jsem se dále učarovala terapeutická část opírající se o jednotlivé léčebné metody a techniky jako jsou psychodrama, hraní rolí, arteterapie, psychogymnastika, relaxace a další. Líbily se mi především jednotlivé fotografie z léčebných zařízení, na kterých lze pozorovat pacienty spolupracující při skupinových setkání a psychoterapií."

Poznámka

Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta, Katedra sociální patologie a sociologie, předmět Základy psychoterapie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21909
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse