Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Kurdové v Turecku

Kurdové v Turecku

Kategorie: Etnologie, Geografie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Palackého v Olomouci Přírodovědecká fakulta, Olomouc

Charakteristika: Seminární práce se zabývá problematikou Kurdské menšiny v Turecku. Ve stručnosti charakterizuje kurdskou etnickou skupiny, popisuje vývoj vztahů mezi Kurdy a Turky a krátce představuje osobnost vůdce rebelantských Kurdů Ocalana. V poslední části nastiňuje prognózy jejich budoucího vývoje.

Obsah

1.
Kurdská etnická skupina
2.
Vývoj v minulosti a konflikty
3.
Případ vůdce PKK (Strana kurdských pracujících) Abdullaha Ocalana
4.
Prognózy do budoucna
5.
Seznam literatury

Úryvek

"[mapa]

1. Kurdská etnická skupina
S počtem 25 miliónů jsou Kurdové největší etnickou skupinou světa, která nemá vlastní stát. Se svým osobitým jazykem, náboženstvím a kulturou žili tisíce let na území, které je nyní součástí Turecka, Íráku, Íránu, Sýrie a bývalého SSSR. Dnes představuje 15 miliónů Kurdů, žijících v Turecku, okolo 25 % obyvatel země.

Obrázek č. 1: Kurdistán


[mapa]


2. Vývoj v minulosti a konflikty
Po první světové válce Kurdové doufali, že si vytvoří vlast z trosek bývalé Osmanské říše, ale tyto jejich sny se rozplynuly se vznikem Turecké republiky v roce 1923. Tehdejší prezident, Mustafa Kemal známý jako Atatürk = otec Turků, řídíc se vlnou nacionalismu, sjednotil mnohokulturní populaci Turků, Arménů, Syřanů, Kurdů a dalších menšin ve snaze vytvořit jednotný Turecký národ. Většina menšin byla násilně asimilována – všichni se stali Turky .
Za prvních 25 let existence turecké republiky se zde odehrály tucty kurdských povstání, která vyjadřovala nesouhlas s tímto násilným sjednocením. Vyvrcholily v roce 1984, kdy byla založena Strana kurdských pracujících (PKK) vedená marxisty, která zahájila proti turecké vládě ozbrojený konflikt. Turecká vláda se snažila potlačit povstalce všemi možnými způsoby za vydatné podpory USA, které si zvolilo Turecko za významného spojence kvůli jeho strategickému umístění na Středním východě mezi Balkánským poloostrovem a jižními republikami bývalého SSSR. Za 15 let bojů v Turecku bylo zmařeno cca 40 000 lidských životů, tedy více než při konfliktech na Západním břehu (palestinské území okupované Izraelci) a v Severním Irsku dohromady. 2 milióny uprchlíků z této války odpovídají přibližně počtu lidí, kteří ztratili domov za války v Bosně.
Od roku 1980 USA darovaly nebo prodaly turecké vládě zbraně v hodnotě zhruba 15 miliard dolarů, s jejichž pomocí turecká vláda zničila, vypálila a násilně evakuovala více než 3000 kurdských vesnic. Nejvíce destrukcí proběhlo v období 1992 – 1995, během Clintonova prvního volebního období. V roce 1995 dala vláda USA na vědomí, že americké zbraně byly Tureckem využity v domácích vojenských operacích, během kterých byla brána na ohled lidská práva, avšak ve zprávě vydané kongresem stálo, že státní rezort připustil, že došlo ke zneužití amerických zbraní včetně bombardérů F – 16 a helikoptér Cobra. Vláda také přiznala, že za účelem potlačení povstalecké organizace PKK turecká policie přinutila více než 2 milióny Kurdů opustit domovy, a dokonce byly zničeny nebo evakuovány celé vesnice. Jedním z důvodů pro likvidaci osad byl ten, že se jejich obyvatelé odmítly stát tzv. „vesnickými strážci“, což je mohlo uvrhnout do přímého konfliktu s rebely z PKK.
Do roku 1991 byl kurdský tisk, sdružení, jazyk, oblékání i hudba kontrolovány tureckou vládou. Po válce v zálivu byly sice kurdské noviny legalizovány, ale v následujících letech bylo množství kurdských vydavatelství zavíráno a bombardováno. Více než tucet kurdských novinářů, stejně jako množství politiků a aktivistů bylo zavražděno tzv. „skupinami za lidská práva“ (tyto mají na kontě více než 4000 mimosoudních zabití).
Během 15 let bojů s PKK bylo množství rebelů tzv. „chyceno mrtvých“, ale i přesto je podle organizací jako je např. Amnesty International v tureckých věznicích, ve kterých je mučení běžnou záležitostí, množství civilních Kurdů. Kurdská televize a rozhlas jsou v Turecku nelegální, přestože vláda přísahala, že zákazy zmírní. Kurdský jazyk se stále nesmí vyučovat ani být užíván obchodníky či při poradenství. Také je zakázáno, aby rodiče dali svému potomkovi kurdské jméno."

Poznámka

Univerzita Palackého, Přírodovědecká fakulta, Katedra geografie, seminární práce ze Základů politické a regionální geografie.
Práce obsahuje 2 mapky, rozsah čistého textu je cca 2 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22036
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse