Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Petr Fiala a František Mikš: Úvahy o české politické krizi

Petr Fiala a František Mikš: Úvahy o české politické krizi

Kategorie: Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická, Plzeň

Charakteristika: Práce je recenzí na knihu dvojice autorů Petra Fialy a Františka Mikše Úvahy o české politické krizi. Jedná se o úvahy publikované v 90. letech minulého století, které popisují situaci v ČR a následný pád vlády Václava Klause. Práce vybírá některé politické události dané doby a zaměřuje se především na názory a politická rozhodnutí Václava Klause. Součástí je i obecné shrnutí knihy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Většinová nebo politická moudrost
3.
Mýtus uvážlivého voliče
4.
Koalice ČSSD a KDU-ČSL
5.
Pád Klausovy vlády
6.
Politické myšlení Václava Klause
7.
Polarizace společnosti a medializace politiky
8.
Nejhorší scénář
9.
Autorův pohled na knihu

Úryvek

"Další část knihy se věnuje problematické koalici ČSSD a KDU-ČSL v říjnu 1997, která byla navržena jako možná alternativa při řešení situace po demisi Josefa Zieleniece a vzniklé krizi v roce 1997. Tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman přirovnával tuto koalici k „rakouskému modelu koalice sociální demokracie a strany lidové“ a veřejně se k této možnosti hlásil, zatímco lidovci si nechávali otevřené možnosti pro i proti. Autoři se v této časti knihy snaží upozornit na nepřesnost tvrzení, že tato koalice je v Evropě běžná a vyvrátit mylný názor, že obě strany mají stejný ideový základ. Vzhledem k tomu, že strany vznikly v odlišných konfliktních liniích (Lipset, Rokkan), ideově a programově stály vlastně proti sobě. Liší se jak pohledem a přístupem, tak i východisky a řešením hospodářské a společenské situace.Výše zmíněný rakouský model byl ovšem také jen východisko z vládní krize a ne nějaká přirozená koalice, jak se snažil národu vnutit M.Zeman.
Následující kapitola s názvem „Po Demisi“ popisuje pád Klausovy vlády, která byla u moci od 4.7.1996 do 2.1.1998 a následná jednání o sestavení nové úřednické vlády Josefa Tošovského (2.1.1998 – 17.7.1998). Konec Klausovy vlády (ODS,ODA a KDU-ČSL) spustila demise ministra zahraničí Josefa Zielence (ODS), který se přidal ke Klausovým kritikům ohledně hospodaření uvnitř ODS. Následovala KDU-ČSL, jejíž ministři de facto vypověděli koalici a poté ODA.
Další kapitola se nám snaží přiblížit politické myšlení Václava Klause. Zabývá se jeho čerstvě vydanou knihou „Obhajoba zapomenutých myšlenek“, která je výborem jeho článků, projevů a přednášek napsaných mezi lety 1995-1997. Rozebírá Klausův vztah k morálce a etice ve spojení se zákony trhu. Klaus se odvolává na Heyekovo pojetí společnosti jako „spontánního řádu“ a spolu s ním sdílí názor, že tento řád nelze plánovat, řídit, organizovat, ale – zjednodušeně řečeno- je pouze možné udržovat či zdokonalovat pravidla, na nichž spočívá. Z této jeho ideje vychází jeho rozpor s kritiky jeho pojetí transformační fáze v ČR. Jeho odpůrci ho nařkli z přílišného uvolnění mantinelů během privatizace českého hospodářství. Otázkou však zůstává, zda je pro hospodářství státu vhodné a možné čekat na morální transformaci společnosti a zda je její nastavení vůbec v silách vlády a politické reprezentace. Podle Klause ne, proto zvolil cestu rychlé privatizace. Samozřejmě částečně se určité problémům dalo předejít nastavením zákonů a právních institucí, ale jak dlouho by to trvalo?
Kapitola s názvem „Základna je protunelována“ je reakcí na všudypřítomnou kritiku Klausovy vlády a útokem na projev prezidenta Václava Havla, kteří autoři vidí jako prázdné moralistní frázování.
„Polarizace společnosti a medializace politiky“ je další část knihy, která nám odkrývá specifický problém, kterým je zneužívání průzkumů veřejného mínění a volebních preferencí. Často to jsou prognózy mylné, které ve společnosti živí „blbou náladu“ a skepsi, jak jsem obšírněji popsala na začátku této recenze."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25108
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse