Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Přítomnost Policie ČR na fotbalových stadionech z hlediska konceptu Policy Paradox Deborah Stone

Přítomnost Policie ČR na fotbalových stadionech z hlediska konceptu Policy Paradox Deborah Stone

Kategorie: Politologie, Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Autoři práce se zaměřili na problematiku bezpečnosti na fotbalových stadionech a s tím související angažovanost Policie ČR na těchto utkáních. Tuto problematiku analyzují pomocí modelu politického paradoxu Deborah Stoneové. Je zde aplikováno několik klíčových bodů tohoto modelu. V závěru je uvedeno možné řešení problematiky.

Obsah

1.
Úvod
2.
Model Policy paradoxu dle Deborah Stoneové
3.
Vhled do problematiky a aktéři
4.
Problémy
5.
Cíle
6.
Řešení
7.
Závěr

Úryvek

"Fotbalové chuligánství v prostředí České republiky má poměrně dlouhou historii. První fáze probíhala již na přelomu 19. a 20. století, většího významu však nabylo až v 90. letech minulého století, kdy se začaly utvářet ucelené skupiny fanoušků, které se začaly systematicky organizovat při několika fotbalových klubech. Od poloviny 90. let se pak tyto skupiny začínají radikalizovat. K dosud nejzávažnějším incidentům pak došlo v letech 1999 a zejména 2003, kdy došlo k útoku na jednoho z rozhodčích. Reakcí na tento zápas bylo započetí politické debaty o fotbalovém chuligánství v ČR. Jako první se problematice začal věnovat tehdejší stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer, který spatřoval problém v nedostatečné legislativě věnující se fotbalovému chuligánství. Následně bylo otevřeno téma na změnu trestního zákona napříč všemi politickými stranami. Došlo i k jednání ministra vnitra Stanislava Grosse se zástupci ČMFS o změně Dohody mezi ČMFS a Policií ČR. Následovalo několik dalších závažnějších incidentů v roce 2004 a 2008, které měly za následek obrovské škody na fotbalových stadionech.
Podle tehdejšího zákona o policii mohla být Policie ČR, z vlastní iniciativy či po dohodě s jednotlivými kluby, přítomna přímo na stadionu při rizikových fotbalových utkáních. V roce 2008 však byla projednávána a následně schválena reforma tohoto zákona, která začala platit 1.1.2009 a po níž následovala dohoda mezi ČMFS a Policii ČR o vzájemných povinnostech při zajišťování bezpečnosti. Podle těchto dokumentů je policie přítomna přímo na stadionech pouze v případech, kdy je o to výslovně požádána a pouze v případech, kdy pořadatel utkání není schopen nastalou bezpečnostní situaci zvládnout vlastními prostředky. Primární zodpovědnost tak byla zcela přenesena na pořadatele, tedy jednotlivé fotbalové kluby.
Možné následky mezi oběma úpravami, lze nejlépe dokumentovat na konkrétních příkladech. V sezoně 07/08 se zápas první fotbalové ligy mezi 1.FC Brno a FC Baníkem Ostrava odehrál podle původního zákona. Po zhodnocení rizikovosti zápasu Policie ČR usoudila, že nasadí policisty přímo na stadionu. Zápas se ve svém důsledku obešel bez jakýchkoliv výraznějších materiálních škod a zranění. Jiná situace nastala o rok později, kdy proti sobě v Brně nastoupila stejná mužstva. Jednalo se o první zápas, který se řídil novými pravidly vycházejícími z reformovaného zákona o policii a Dohody mezi ČMFS a Policii ČR. Policie i přes rizikovost utkání nebyla na stadionu přítomna a zajištění bezpečnosti bylo plně v kompetenci fotbalového klubu. Policie hostující fanoušky pouze doprovodila ke stadionu, kde byli předání pořadatelům. Ještě před začátkem utkání však fanoušci hostů vnikli na hrací plochu a došlo ke střetu s připravenou pořadatelskou službu vyzbrojenou pouze teleskopickými obušky. Po několika minutách se musela pořadatelská služba zcela stáhnout. Až poté nastoupili policejní těžkooděnci a celou situaci uklidnili. V průběhu zápasu pak police zasahovala ještě několikrát.
Ukázalo se tedy, že bezpečnostní služba na rozvášněné fanoušky absolutně nestačí a jen díky přítomnosti většího počtu policistů v okolí stadionu a jejich relativně rychlému zásahu nebyly škody a počty zraněných vyšší. Celková bilance zásahu byla: zranění jednoho policisty a asi deseti fanoušků. Na stadionu opakovaně zasahovala necelá stovka policejních těžkooděnců, která zadržela a posléze obvinila deset fanoušků. Po následném vyšetřování příčin policie dospěla k názoru, že viníkem je pořadatelská služba, která nebyla schopna situaci správně vyhodnotit a adekvátně zasáhnout, načež celý svůj zákrok vyúčtovala. "

Poznámka

Masarykova univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií, Katedra politologie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18612
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse