Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Proces s Miladou Horákovou: analýza dobových materiálů

Proces s Miladou Horákovou: analýza dobových materiálů

Kategorie: Historie, Politologie, Žurnalistika a mediální vědy

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se podrobně věnuje analýze dobových materiálů souvisejících s propagandistickou kampaní kolem procesu s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti obviněnými. Vzhledem k rozsahu práce se zabývá pouze dvěma rozhlasovými pořady tvořenými pečlivě sestříhanými záznamy z přelíčení a komentáři pracovníka Československého rozhlasu. Autorka se zaměřuje na jazykové prostředky používané k vytváření nenávistných nálad a jednotného souhlasu lidu s vynesenými rozsudky, což byly cíle, kterých se podařilo dosáhnout. Text také krátce seznamuje s tím, co procesu předcházelo a jaký byl poté jeho průběh, zejména z pohledu fungování propagandistické kampaně.

Obsah

1.
Úvod
2.
Přípravy na proces s Miladou Horákovou a spol.
3.
Mediální propaganda
3.1
Československý rozhlas
3.2
První den procesu
3.3
Upravená verze s vystřiženou pasáží
3.4
Poslední den procesu
4.
Závěr
5.
Použité zdroje

Úryvek

„První den procesu
Jako první byla výslechu podrobena Milada Horáková, z rádia ovšem některé pro režim nevhodné informace nezazněly. Hned po představení a otázkách na vzdělání a zaměstnání byl další záznam o délce něco přes dvě hodiny vystřižen a dodnes se to, co skutečně zaznělo, dochovalo ve stenografických zápisech. Horáková hovořila o tom, že se před zatčením starala o svou šestnáctiletou dceru a přispívala svému jednaosmdesátiletému otci. Dále zaznělo, že nevlastní žádný nemovitý majetek a jiné cennosti a byla za okupace odsouzena k osmi letům vězení. To byla bezpochyby fakta, která by kazila zamýšlený obraz Horákové.
Text obžaloby, který dostala média již předem a který vyšel koncem června 1950 v tzv. šedé knize, pronesl následně prokurátor Urválek. Důraz byl kladen především na to, že obžalovaní chtěli zatáhnout ČSR do války – autoři obžaloby i tvůrci propagandistické kampaně počítali s tím, že lidé si pamatují hrůzy nedávno skončené 2. světové války a zmínka o plánu na novou válku je pobouří a podpoří jejich nenávist k odsouzeným. Den před začátkem procesu zaznělo doslovné znění obžaloby také ve večerních Rozhlasových novinách.

Rozhlasový komentátor uvedl první vysílání záznamu vyjmenováním jmen žalobců a prokurátorů a následně shrnul přečiny třinácti obžalovaných, kteří se „od února 1948 pokoušeli o zločinné aktivity, vedeni nenávistí k pokroku a socialismu. Bylo patrno, že reakce ve své činnosti není koordinována, úkolem třinácti obžalovaných bylo tedy organizovat podzemní činnost a připravit pátou kolonu škůdců a sabotérů.“ Jejich cílem byla „obnova předmnichovské kapitalistické republiky s fašistickými prvky, chtěli zrušit znárodnění, rozložit revoluční odborové hnutí, odstranit opory dělnické třídy u nás.“ Vlastní jim byl „nenávistný názor vůči lidově demokratickému zřízení.“
Už jen těchto pár úvodních slov naznačuje, jaký slovník byl používán v souvislosti s tímto procesem. Hovořilo se o tom, že „část reakčních pučistů uprchla na západ, aby otevřeně pokračovala v žoldu imperialistických chlebodárců ve velezrádných akcích proti republice, zatímco část stoupenců zůstala doma, aby vytvořila místo pro diverzi, špionáž, sabotáž a teror. Zbytky poražené, ale nedoražené reakce organizují zločinné ilegální podzemní skupiny“ a doufají v „nastolení vlády velkoburžoazie“.
Přímo u soudu nebo i v médiích se hrálo také s těmito slovy „novodobý Mnichov“, „okupace“, „fašistická klika“, „žoldnéřská agentura“, „židovsko-plutokratická Anglie“, „američtí štváči“, „vatikánští agenti“, „váleční štváči“ a mnoho dalšími.

Vzhledem k tomu, že se v této práci chci zabývat především jazykem médií, budu citovat přesné znění rozhlasových komentářů a v hrubých rysech to, co zaznělo u soudu.
Po přečtení žaloby hovořil předseda soudu Karel Trudák a zjišťoval osobní údaje Horákové. Ptal se také, zda byla poškozena po únoru 1948, na což Horáková odpověděla, že nebyla.
Důležitá byla v tento okamžik zřejmě hlavně tato věta z úst Horákové: „S Únorem a jeho provedením jsem nesouhlasila.“

Komentátor: „Zenkl dával pokyny k vyzvědačské a protistátní činnosti. Učil své věrné, jak k rozvratu republiky udržovat styk s nepřáteli našeho lidu, doporučoval, aby záškodníci udržovali kádr lidí nesouhlasících s režimem. Pokyny Zenklovy se Horáková a její společníci pokoušeli realizovat a vytvořili zločinecké předsednictvo protistátních organizací.“

Dalším tématem, k němuž byl výslech násilně směřován už při konstrukci otázek a odpovědí, které se obžalovaní museli naučit a držet se jich jako scénáře, byla válka.
Urválek se stručně ptal: „S kým a proti komu?““

Poznámka

Práce do předmětu Sociologie propagandy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19007
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse