Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Psychologie náboženství - Pavel Říčan

Psychologie náboženství - Pavel Říčan

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta, Hradec Králové

Charakteristika: Práce se zaměřuje na podrobný obsah knihy Psychologie náboženství od Říčana. Z každé kapitoly v knize je vybráno to nejdůležitější do jednoho odstavce.

Obsah

1.
Text

Úryvek

"Počátky moderní psychologie se většinou kladou do druhé poloviny 19. století do USA. Na jedné straně šlo o ustavení psychologie jako vědní obor, jehož vzorem by byly přírodní obory. Druhá strana moderní psychologie je dána zájmem o nejkomplexnější, „nejvyšší“ projevy a vlastnosti lidské duše a ducha. Nejvýznamnější zakladatel nového oboru byl W. James. V Evropě se psychologie náboženství rozvíjela od počátku 20. století. V první čtvrtině dvacátého století skončila v teologii éra liberalismu a tak se naděje, že psychologie náboženství zmodernizuje křesťanství, se nenaplnily. Veškeré náboženství bylo prohlášeno za hříšný projev lidské pýchy (Karl Barth), přičemž křesťanství bylo vyňato z kategorie náboženství jakožto zcela zvláštní realita založená na jediném skutečném zjevení svrchovaného Boha. Druhá polovina 20. století přináší obrat díky G. Allportovi, který bývá označován za průkopníka humanistické psychologie.
Sociologie náboženství je pro psychologii náboženství oborem nejblíž kooperujícím, zároveň však i silně konkurenčním. Historie náboženství a popisná religionistika mají k psychologii náboženství převážně jen platonický vztah. Překážkou využití psychologie v religionistice je skutečnost, že psychologie zůstává převážně uzavřena do svého vlastního sociokulturního okruhu. Mezi psychologické obory blízké s psychologií náboženství patří psychologie motivace a psychologie osobnosti. Obory, které sdílejí téma psychologie náboženství, jsou transkulturní psychologie a psychohistorie. Velké jsou vztahy mezi psychologií náboženství a psychopatologií. Nejbližší vztah má psychologie náboženství s pastorální a katechetickou psychologií. Pro psychologii náboženství je teologie náboženským fenoménem.

Vnímání. Nejpřirozenější vstupní branou do psychologie je nauka o vnímání. Vjem lze definovat jako psychický obraz objektu existujícího mimo naši mysl a působícího v danou chvíli na naše smysly. Vnímání je proces ustavičné změny, je to aktivní proces. Vnímání se učíme stejně jako mluvit a i zde je možné dosahovat stále vyšších schopností. Závislost vjemů na vnější realitě je relativní – existují vjemy, které jsou pro vnímajícího naprosto věrohodné, vnější pozorovatel však konstatuje, že jsou subjektivní a mylné – jedná se o halucinace (vize). Představivost. Představou rozumíme psychický jev blízký vjemu. Je to obraz předmětu, který není přítomen, pokud vůbec existuje či existoval. Rozlišujeme představy spontánní od přestav navozených vlastním úsilím. Časté jsou představy vzpomínkové. Pro psychologii náboženství jsou obzvlášť významné náboženské představy. Myšlení. Myšlení lze definovat jako psychická manipulace se symboly, s představami a vjemy. Jde o zvláštní, složitý způsob poznávání. Myšlení je zapotřebí při nových situacích a problémech, např. při řešení matematických úloh. Paměť. V psychologickém smyslu slova mluvíme o paměti tam, kde se vyskytuje vzpomínka jako psychický jev. V paměťovém procesu rozlišujeme stadium vštípení, na něj navazuje podržení v mysli, a pak vybavování. Vzpomínky se vynořují spontánně či záměrně. Psychologie náboženství věnuje pozornost vzpomínkám na osobně významné prožitky věřících lidí."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28357
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse