Thomas More: Utopie

Kategorie: Filozofie, Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje obsahu díla Utopie. Popisuje smyšlenou zemi, i ostrov, kde žije národ podle pravidel rovnosti. Popisuje jejich společenské vztahy, zaměstnání, cestování, otroky, i pojetí náboženství. More se snaží ukázat dokonalost jejich zřízení ve všech oblastech života. Kniha navazuje na Platónovy myšlenky o ideálním státu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Dílo
2.1.
První část
2.2.
Druhá část
2.3.
Třetí část
3.
O městech a zvlášť Amaurotu
4.
O úřadech
5.
O zaměstnáních
6.
O společenských vztazích
7.
O cestování Utopijských
8.
O otrocích
9.
O vojenství
10.
O naboženstvích Utopijských
11.
Závěr

Úryvek

"Druhá část
příběhu pak popisuje setkání s Rafaelem, který se v touze po poznání vzdal svého majetku a rozdal ho rodině, a pak se vydal na cesty, aby poznal svět. Přidal se k Amerigu Vespuccimu, seznámil se s divochy v Americe a naučil je spoustu věcí.
More se velice diví, že se Rafael nepřidal se svými znalostmi k nějakému králi, aby jej spravil o věcech, které zná, aby krále podpořil radou i příkladem a samozřejmě tak mohl přispět k ke zlepšení svého postavení.
Rafael jim však řadou příkladů vysvětluje, že by to nemělo smysl, protože králové jsou obklopeni rádci, kterým jde nikoli o dobro země, ale hlavně o zisk a příjmy do vlastní kapsy. Jediný člověk by proti šiku odpůrců neměl sebemenší šanci, byl by spíše vysmíván. A to bez ohledu na to jak moc je jeho postoj přející zemi a jejím lidem.
Základní problém nevidí Rafael v bídě a neodsuzuje zloděje. Své názory obhajuje příkladem z rozhovoru s anglickým kardinálem – „trestání zlodějů jde nad spravedlnost, jednak proti obecnému obyčeji. Je totiž trestání krádeží příliš kruté, zato na jejich zamezení nepostačuje. Vždyť ani prostá krádež není zločin tak ohromný, aby musil být smyt utracením života, aniž žádný trest není dost veliký, aby zdržel od kradení ty, kteří nemají jiné možnosti obživy…“.
Každý národ je podle Rafaela nějak nedobře vedený, je v něm spousta věcí, které podrobily-li by se podrobnému rozboru vyvolaly by pohoršení. Jen jsou to věci a skutečnosti, ve kterých žijeme a se kterými jsme sžiti, takže nemáme důvod uvažovat o bezpráví, pokud nejsme shodou náhod těmi, na kterých je bezpráví pácháno.
Ideálem státního uspořádání je podle cestovatele ostrov Utopie. Tam je takové zřízení, které je podle něj nejspravedlivější na světě, nejlépe sestavené a dobrovolně dodržované všemi lidmi. A o tom pojednává třetí část knihy.

Třetí část
je vyprávění cestovatele Rafaela – jeho monologem – o země ideální – zemi Utopijských. Postupně se zabývá jednotlivými oblastmi jejich života a převypravuje konkrétní podobu a situaci v těchto oblastech.
Ostrov Utopie se ve své nejširší části prostírá na vzdálenost dvou set tisíc kroků, zbytek plochy rozlehlého ostrova má šířku o nemnoho užší, jež se ponenáhlu zmenšuje na obou stranách směrem ke koncům. Celý tvar ostrova je podobný měsíčnímu srpku.
Ostrov je obklopen mořem a vstup na pevninu je chráněn, ať povahou krajiny nebo uměle, že jen hrstka obránců může odrazit nesmírné zástupy útočníků.
Ostrov nebyl vždy ostrovem – Utopus, který přivedl do těchto končin tehdy nevzdělaný lid a vybrousil jej k dokonalé vzdělanosti, dal prokopat šíji patnácti tisíc kroků, kterou tento nyní ostrov byl spojen s ostatní pevninou.
Ostrov má 54 měst, které pokud to dovolí povaha krajiny, mají stejný vzhled. Žádné město nesmí rozšířit své území. Na venkově jsou po celém území vhodně rozmístěné domy vybavené venkovským nářadím. Žádná venkovská rodina nemá méně členů než čtyřicet. Z každé rodiny se ročně stěhuje zpět do města dvacet členů, těch kteří dovršili na venkově dva roky. Na jejich místo je z města povolám stejný počet nováčků.
Rolníci krmí dobytek, vzdělávají půdu, chovají velké množství kuřat (umělým způsobem zahřívají vejce a vychovávají z nich kuřátka). Koně pěstují jen divoké jezdecké určené pouze k výcviku mládeže. Pole osevájí jen tolik, kolik potřebují na výrobu chleba. Na žně je na venkov posláno městské obyvatelstvo,aby pomohlo a takto je sklizeno za jeden den"

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera434
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse