Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Tvorba globální konkurenční výhody

Tvorba globální konkurenční výhody

Kategorie: Podniková ekonomika, Globalizace

Typ práce: Eseje

Škola: Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta managementu, Jindřichův Hradec

Charakteristika: Práce se zabývá tvorbou globální konkurenční výhody, kterou zkoumá z pozice francouzské společnosti Bouygues Construction. Firmu charakterizuje, stručně se věnuje její historii a vývoji a přechází k tématu tvorby globální konkurenční výhody. Řeší problematiku reakce na změny a rozvíjí tezi, že strategie je zárukou úspěchu. Závěr patří shrnutí poznatků.

Obsah

1.
Hledání konkurenční výhody
2.
Skupina Bouygues Construction
2.1.
Charakteristika společnosti Bouygues Construction
2.2.
Historie a vývoj společnosti
2.3.
Tvorba globální konkurenční výhody
2.4.
Reakce na změny
2.5.
Strategie zárukou úspěchu
3.
Shrnutí problematiky

Úryvek

"Tvorba globální konkurenční výhody

Pokud chce podnik mít konkurenční výhodu, musí určit základní cesty, kterými může dosáhnout přednostního postavení před konkurencí. Hrozba konkurenční síly potenciálních konkurentů závisí na výši bariér vstupu na trh, tedy řadě faktorů, které brání podniku prosadit se v daném mikrookolí. Rozlišujeme tři základní zdroje bariér nového vstupu: oddanost zákazníků, absolutní nákladové výhody a míru hospodárnosti. Úkolem manažerů je analyzovat konkurenční síly v mikrookolí a odhalit příležitosti, resp. ohrožení podniku, jichž je nutno ve strategii využít, resp. jejichž negativní vliv je třeba omezit. V případě globální konkurenční výhody, kdy firma operuje v mezinárodním měřítku, mezi příležitosti můžeme zařadit objevení nových zdrojů a zákazníků, snížení nákladů a růst tržeb a zmenšujeme riziko možné konkurence.
Jak jsem již zmínila v historii, společnost BC byla založena již v roce 1952 a dostat se na mezinárodní úroveň ji trvalo více jak 20 let. Během této doby se zaměřila mimo jiné na výzkum a díky tomuto také uspěla. Cesta na vrchol jí tedy trvala dlouho a mohu se domnívat, že v případě konkurentů je tato cesta stejně dlouhá. A v případě nově vstupujících v současnosti si troufám odhadovat, že cesta vzhůru bude více trnitější a zdlouhavější, jelikož předčit zavedené firmy s know-how a dobrým jménem potřebuje hodně času, investic a potenciálu. Uvádí se, že existence určitého souhrnu vědění a znalostí, za určitých okolností zcizitelných a na různých místech opakovaně využitelných, představuje nehmotné vlastnictví zvláštního druhu, které se spolu se zkušenostmi a dovednostmi v daném oboru stává významným výrobním faktorem. Zakladatel společnosti byl ve správný čas na správném místě. Rozvoj stavebního průmyslu v poválečné době, mezinárodní investice v 70. letech a velký rozvoj firmy a investice do jiných činností v 90. letech. Uměl reagovat na změny, využívat nových poznatků a vždy se dovedl přizpůsobit poptávce. I díky tomu se zvyšovala síla podniku a její záběr. Vstupní bariéry pro mezinárodní stavební trh jsou velké, málokterá firma si může dovolit obchodovat v mezinárodním měřítku bez větších zkušeností a samozřejmě financí. Pokud je firma úspěšná v domácí zemi, neznamená to nutně, že v případě zahraniční zakázky to bude stejné. Již ve fázi návrhu projektu je nutné znát zemi, podmínky a její kulturu. Stává se pravidlem, že zahraniční nadnárodní společnosti kupují úspěšné firmy s vysokým potenciálem ve strategickém regionu. Společnost BC z domovské Francie malinkými krůčky vstupovala do světa. Nejdříve objevovala Evropu a postupně pronikala na jiné kontinenty. V současné době má zastoupení na všech kontinentech světa.
Jako příklad si klidně můžeme představit případ české stavební firmy VCES a.s., kterou v roce 2006 koupila Bouygues Batiment International (dále jen BBI), dceřiná firma BC. „Účelem akvizice je spojit odborné know-how společnosti v oblasti financování, projektování, výstavby a provozování velkých projektů s detailní znalostí českého trhu společnosti VCES”. Česká společnost se tak postavila po bok společností ve Východní a Střední Evropě, které BBI převzala, po bok Polské, Maďarské, Rumuské části firmy. Jak se tento obchod podepíše na chodu firmy? Jistě ne špatně, jen ji prospěje. Bude mít více kapitálových prostředků na investice, stavby, přístup k novým technologiím a inovacím apod. Silný partner se silným jménem a zázemím.
Na tvorbě konkurenční výhody má zásluhu i to, že ve vedení firmy stojí celá desetiletí členové rodiny Bouyugues. Francis Bouyugues společnost v roce 1952 založil a stál v jejím čele a v roce 1989 své místo a funkci předal svému synovi Martinovi, který je od té doby předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny. Domnívám se, že na úspěch firmy má jistě vliv i rodinná harmonie a soulad, pokud jsou ve vedení její členové. Pokud má mít firma úspěch, musí si všichni věřit a být ve svých postojích zajedno a jednat ve všech krocích pro dobré jméno firmy a její fungování."

Poznámka

Práce obsahuje grafy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9924
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse