Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Wilhelm Weischdel: Kant - anebo puntíčkářství myšlení - slovensky

Wilhelm Weischdel: Kant - anebo puntíčkářství myšlení - slovensky

Kategorie: Filozofie, Humanitní cizojazyčné práce

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o recenzi a zamyšlení se nad kapitolou z knihy W.Weischedela, pojednávající o Kantovi. Zajímá se o způsob Kantova filosofování, myšlení a nakonec i způsob života a jeho vztah k závěrům, ke kterým došel. Obsahuje také kritický pohled na jeho závěry.

Obsah

1.
Úvod
2.
Život
3.
Vnější události
4.
Vazba ke Královci
5.
Vyučování
6.
Filosofie
6.1
Předmět
6.2
Výklad
6.3
Kritický pohled na jeho závěry

Úryvek

“A v čom teda spočíva Kantova filozofia? Na túto otázku nie je jednoduché odpovedať, pretože existuje veľmi veľa výkladov a interpretácií jeho diela. Kantovo myslenie sa v prvom rade zameriava na metafyziku. K nej však musel postupne dospieť. Ako uvádza H. J. Störig, väčšina spisov z jeho tzv. predkritickej periódy sa zaoberá prírodovednými otázkami. Kant sám filozofiu a jej predmet definuje takto: „… filozofie je idea dokonalé moudrosti, která nám ukazuje poslední cíle lidského rozumu … Oblast filozofie v tomto světoobčanském smyslu lze charakterizovat těmito otázkami:
1) Co mohu vědět?
2) Co mám konat?
3) V co smím doufat?
4) Co je člověk?
Na první otázku odpovídá metafyzika, na druhou etika, na třetí náboženství a na čtvrtou antropologie. Ale v podstatě by bylo možno toto vše počítat k antropologii, protože první tři otázky se vztahují ke čtvrté.“
Weischedel ozrejmuje, že Kant sa pýta na nepodmienené v človeku, na podmienené vo svete a na nepodmienené ako také. Pýta sa, či v človeku existuje niečo, čo jeho konečné podmienené bytie presahuje tak, že môže pretrvať a prekonať i smrť. Tým dochádza k otázke o nesmrteľnosti duše. Pýta sa i na to, či vo svete existuje len reťaz podmienenosti alebo či sa ponúka i priestor pre nepodmienené jednanie. Tým prichádza k otázke slobody jedinca. A do tretice sa pýta, či existuje niečo, v čom má svoju konečnú príčinu všetka podmienenosť, teda svet i človek. A tu prichádza k otázke Boha. Tým teda Kantovi vyvstávajú tri dôležité úlohy metafyzického myslenia: Boh, sloboda a nesmrteľnosť, v ktorých chce dospieť k istote … alebo chce snáď mať oblasť metafyziky usporiadanú rovnako úzkostlivo ako svoj život?
Najskôr Kant rekapituluje doterajšie metafyzické bádanie a zisťuje, že dlhé dejiny metafyziky sú len prehľadom problematického tápania. Vo svojom diele Kritika čistého rozumu teda rozoberá otázku, čo je príčinou problematickosti metafyzického bádania a v čom spočíva. Dielo je obranou metafyzického poznania a prehľadom neustálych pokusov dospieť k istote a neustáleho stroskotávania týchto snáh. Kant prichádza na to, že príčina nezdarov dospieť k istej odpovedi spočíva v podstate ľudského rozumu, ktorý nie je schopný ísť za viditeľnú skutočnosť a pozrieť sa do jej základov. Je to citeľné v otázkach slobody, nesmrteľnosti i Boha. Teoretický rozum ich nedokáže zodpovedať. Nakoniec teda Kant dospieva k záveru, že neustále pýtanie sa končí v neschodnosti. „Člověk proto nutně zabloudí právě tam, kde se jedná o nejvyšší zájmy jeho „ ducha“, v otázkach Boha, svobody a nesmrtelnosti.“
Našťastie pre nasledujúce generácie metafyzikov Kant nebol ženatý a nemal rodinu, o ktorú by sa musel starať, čo by ho isto odvádzalo od metafyzického bádania, tak s úpornou starostlivosťou filozofoval ďalej. Neoddáva sa beznádeji a zastáva presvedčenie, že ľudstvo stojí pred novou érou metafyziky. Tá však môže vyrásť len zo sebauvedomenia ľudského rozumu, ktorý si musí predovšetkým uvedomiť, kde leží jeho vlastní pole a jeho hranice. Kant tu požaduje od ľudského rozumu doslova evolučný skok. Je náš rozum schopný nejakého sebauvedomenia? A pokiaľ áno, nebolo by to skôr predmetom psychológie? Tá ale ešte nebola v Kantovej dobe rozvinutá."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14151
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse