Seminarky.cz > Studijní podklady > Zápisky z přednášek > > Gesneriaceae - přednáška

Gesneriaceae - přednáška


Kategorie: Zemědělství

Typ práce: Zápisky z přednášek

Škola: Mendelova univerzita v Brně Zahradnická fakulta, Lednice

Charakteristika: Vypsaný text z prezentace docenta Uhra, předmět Květinářství II. Přednáška na čeleď Gesneriaceae, práce se zabývá taxonomií a pěstebními postupy jednotlivých rodů z této čeledi.

Obsah

1.
Saintpaulia
2.
Streptocarpella
3.
Streptocarpus
4.
Kohleria
5.
Achimenes
6.
Gloxinia
7.
Episcia
8.
Columnea
9.
Nematanthus & Codonanthe
10.
Aeschynanthus

Úryvek

"Gesneriaceae
Klugioideae & Cyrtandroideae – starobylé afroevropské taxony
• např. rody Ramonda, Haberlea, Saintpaulia, Streptocarpus, Klugia

Cyrtandroideae – odvozené asijské taxony
• např. rody Aeschynanthus, Cyrtandra, Chirita, Lysionotus, Loxostigma

Gesneroideae – archaické neotropické taxony (z Ameriky)
• např. rody Mitraria, Asteranthera, Gasteranthus, Sarmienta, Negria

Klugioideae & Cyrtandroideae
Saintpaulia & Streptocarpela (Didimocarpeae)
Na 20 druhů rodu Saintpaulia roste v Tanzanii a Keni – na stinných lokalitách prakticky ve všech zalesněných masívech východního oblouku. Nejvíce v Usambara Mts. (15 druhů). Pohoří Nguru a Uluguru (5+3 druhy).

Archisaintpaulia – kaulescentní druhy s plazivými stonky, v nodech kořenujícími
• např. Saintpaulia pendula, S. diplotricha, S. grotei, S. intermedia

Saintpaulia – bezlodyžné druhy s listovými růžicemi (Fritsch 1908 – tehdy jen 3 druhy rodu, molekulární data ukazují obě sekce jako parafyletické)
• např. S. ionantha, S. confusa, S. diplotricha, S. brevipilosa

Saintpaulia
1892 – baron Walter von St.Paul-Illaire, guvernér německé provincie Tanganyika, posílá první Saintpaulie H. Wendlandovi do Herrenhausenu
1894 – Saintpaulia nabízena erfurtskou semenářskou firmou E. Benary (100 semen po 1,75 RM)
1926 – Saintpaulie převezeny do USA, v Los Angeles u Armacost & Royston křížena S. ionantha s tehdy ještě nerozpoznanou S. confusa
1946 – v USA založena The African Violet society of America » 1966, seznam registrovaných odrůd (1600, dnes již přes 8000/40000 neregistrovaných)
Keller – v 60. letech min. století první F1 hybridy

Šlechtění saintpaulií
1935 – Armaco + Royston (L. A.) nabízí prvních 10 odrůd, 1939 – první plnokvětá mutace, 1942 – růžově kvetoucí, 1943 – první bělokvěté, 1951 – Frank Tinari získává první minisaintpaulie z hybridizací, 1953 – stark-květní typ, 1954 – první plnokvěté, 1960 – rostliny s variegátními listy, 1992 – první žlutokvěté
Nejvýznamnější současní šlechtitelé:
Fischer GmbH (série Ballet) www.olympiade.nl, Holtkamp (série Optimara, Rhapsodie) www.holtkamp.com,
Humako bv.(Spectra, Chimera, Colora) www.humako.nl, Mariënoord bv. (série City-line TM) www.marienoord.nl
Množení
generativní
- F1 hybridy nabízeny zhruba 30. let, podíl na trhu dosud prakticky bezvýznamný (dnes v odrůdových sériích Roulette F1, Novelle F1). 0,2 g osiva pro 1000 rostlin.
- Klíčí na světle, při 20-26˚C asi 5 dní. Lehké přistínění, stejnoměrně vlhký a propustný substrát. - Pikýrování cca po 6-8 týdnech, dopěstování kvetoucích rostlin z výsevu trvá 6-8 měsíců.

vegetativní
- Jako matečnice k odběru listových řízků slouží 6-10 měsíců staré rostliny.
- Úspěch množení závislý na stáří rostlin i stáří listů z nich odebraných, nutný je pravidelný odběr.
- Teploty 20-24˚C (ani v zimě ne pod 20˚C, nejlépe s přisvětlováním k 3000 lux na 14-16 h den).
- Matečné rostliny pěstovány zpravidla ve 12 cm hrnkách (v počtu 16-20 ks/m2).
- Řízky se z mladých matečných rostlin odebírají ze středních, nebo spodních částí růžice (u starších rostlin se odběr posunuje výše – příliš staré řízky neochotně prorůstají) s řapíkem 10-20 mm dlouhým.
- Pro zakořenění a tvorbu adventivních pupenů – optimální teploty 20-24˚C.
- Řízky koření 3-4 týdny (600 rostlin/m2) a dalších 6 týdnů prorůstají adventivní pupeny.
- Pikýrování schopné rostliny asi po 12 (14-16) týdnech (400 rostlin/m2).
- Počet adventivních pupenů z listů kolísá v závislosti na odrůdě a na ročním období » v létě 4-6 výhonů, v zimě 1-2 výhonky. Oddělení a pikýrování výhonků (bez kořenů).
- Dalších 4-6 týdnů dorůstají rostliny do hrnkování schopné velikosti. Hotové mladé rostliny je možno expedovat po zhruba 4-6 měsících.
- Hrnkování – nejčastěji po 1 výhonku do 8-9 cm, po více výhoncích (nestandartní zboží) do 9-11 (12) cm hrnků. Rozestavění 20-150 ks/m2.

tkáňové kultury
- Mnohé podniky přešly na množení tkáňové (zdravé a rychle se vyvíjející rostliny).
- Na sterilní media s vyrovnaným poměrem auxinů a cytokininů (přímá regenerace mladých rostlin z formujícího se kalusu) se přenášejí listové segmenty.
- Výhonky na řezných plochách proliferují do 6 týdnů, dalších 6 týdnů dorůstají na zakořeňovacím mediu.
- Proliferující výhonky se přepichují na nesterilní substráty v chomáčcích, další 4 týdny se otužují, poté se opět dělí.
- Startovací kulturu nutno každoročně obnovovat."

Poznámka



PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5a6b5525e12b4.zip (69 kB)
Nezabalený formát:
Gesneriaceae.docx (74 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse